Kalifornská společnost Tascam, jež je jednou z divizí japonské společnosti TEAC, byla na konci 90. let minulého století jedním z úplně prvních světových průkopníků digitálního zpracování zvuku, a to jak ve studiovém, tak i „live“ prostředí. Na svou dobu vysoce pokrokové a dnes již legendární konzole sérií TMD a DM tehdy úspěšně prošlapávaly náročnou cestu od analogu k digitálu, přinášely zvukařům zcela nové, doposud neznámé funkce, inženýři firmy Tascam pomáhali nastavit řadu digitálních standardů, které používáme dodnes a společnost soutěžila o přední místo v prodejích s konkurenty, kterých tehdy bylo doslova jako šafránu.
Není tedy divu, že výrobce s takovouto nezpochybnitelnou tradicí hodlá na své úspěchy navazovat také v současnosti. Aktuálně představená řada mixážních pultů Sonicview je přesně tím produktem, kterým se Tascam na trhu digitálních mixů vrací na pozici, která mu historicky právem náleží.
Dvojice nových mixážních konzolí Tascam Sonicview 16 a 24 staví na pokročilé technologii FPGA a navzájem se liší pouze počtem motorizovaných faderů, fyzických mikrofonních vstupů a dotykových displejů (16/16/2, 24/24/3). Série nastavuje ve své cenové hladině zcela novou laťku, a to jak šířkou funkcí a flexibilitou, tak především zvukovou kvalitou. Uplatnění si najde nejen při živém ozvučení u menších a středních rentalových firem, v hudebních klubech, či při koncertním touringu, kde poslouží jako výjimečně kvalitní „kapelní mix“, ale může se stát rovněž spolehlivým základem nahrávacích studií a díky některým nadstandardním funkcím vyhoví dokonce i v náročném prostředí broadcastingu.
Konektivita a procesing
Signálový procesing založený na 54bitové „floating point“ FPGA technologii v kombinaci s 96 kHz / 32-bit převodníky a špičkovými nízkošumovými mikrofonními předzesilovači Class 1 HDIA (EIN: ≤–128 dBu) s velkou přebuditelností (32 dBu) a extrémně nízkým zkreslením (≤0.002 %) slibuje na detaily bohatý, křišťálově čistý zvuk s dynamikou, na kterou jsme zvyklí až u podstatně dražších produktů.
Zajímavostí je, že Tascam ve své novince vrací do hry též dlouho nevídanou věc – klasický kompletně analogový inzert, jenž je k dispozici u dvou vybraných mikrofonních vstupů a umožňuje připojení vašich oblíbených analogových procesorů beze ztráty kvality signálu.
Obě varianty bez ohledu na formát mixážní konzole, dokáží zpracovat celkově 52 vstupních kanálů (40 mono + 2 stereo + 4x stereo FX). Zdrojem signálu mohou být jak lokální analogové vstupy, tak 32kanálové USB recordingové rozhraní, dále kterýkoliv vstup na některém ze dvou volitelných přídavných 32kanálových slotů a především nové stageboxy SB-16D založené na standardu Dante. Síťové rozhraní Dante je v konzoli napevno integrováno a nevyžaduje tedy instalaci žádné doplňkové karty ve slotu. Paletu signálových konektorů doplňují dva stereo vstupy RCA, dva symetrické XLR výstupy pro studiové monitory, sluchátkový výstup a dedikovaný mikrofonní vstup pro Talkback.
Vstupní kanály sběrnice a efekty
Na každém z kanálů je k dispozici dostupná kompletní paleta obvyklých prostředků pro zpracování zvuku včetně 4pásmového EQ s RTA, digitálního inzertu s volitelnou pozicí a neschází ani Delay. Dvojici dynamických procesorů lze přepínat v režimech Gate/Expander/De-Esser a Comp/Ducker.
Míchat lze do hlavního stereo výstupu a 22 flexibilních sběrnic, jež mohou dle preferencí uživatele posloužit jako Pre/Post Aux, nebo Sub Group, vždy volitelně jako Mono či ve stereopárech. Dále je k dispozici čtveřice dedikovaných stereofonních efektových sběrnic, pro které si lze vybírat z palety dvanácti efektů. Najdeme zde několik variant dozvukových efektů Reverb a Delay, použít můžeme též některý z obvyklých modulačních efektů Chorus, Flanger a Phaser, neschází však ani oblíbený Pitch Shifter.
Prostředky pro zpracování signálu ve sběrnicích jsou téměř shodné se vstupními kanály, pouze namísto prvního dynamického procesoru (Gate) zde máme k dispozici grafický EQ. Zbývající dynamický procesor si zachovává možnost přepínání režimů Comp/Ducker a to včetně možnosti klíčování signálem z jiného kanálu či sběrnice.
Ergonomie ovládání
Výrobce si dal též výjimečně záležet na ergonomii ovládání, jejímž základem je především dokonalý přehled. Ten zajišťuje trojice (u verze 16 pouze dvojice) 7“ barevných dotykových displejů, jež nabízí tři volitelné režimy zobrazení, včetně možnosti individuální konfigurace toho, co si uživatel přeje na jednotlivých obrazovkách vidět. Pod každým z displejů je k dispozici osm enkodérů, jejichž funkce se mění v závislosti na tom, co displej aktuálně zobrazuje. Díky tomu lze všechny parametry včetně kontrolních prvků ekvalizérů a dynamických procesorů ovládat nejen moderně „dotykově“, ale též klasickým „analogovým“ způsobem.
Orientaci usnadňují LCD s plnobarevnými LED identifikátory nad jednotlivými fadery, jež vedle názvu kanálu s příslušnou grafickou ikonou dokáží zobrazit i poměrně podrobné informace o nastavených parametrech a průběhu signálu. Pro rychlé ovládání většího počtu kanálů lze využít osm DCA a osm Mute Group.
Možnosti přizpůsobení ergonomie ovládání individuálním požadavkům podtrhuje celkem osmnáct uživatelských tlačítek a sedm přepínatelných faderových vrstev, z nichž každá může být konfigurována jako kompletně uživatelská, se zcela neomezenou kombinací vstupních kanálů, sběrnic i DCA. Velkou výhodou je skutečnost, že vstupní kanály spárované do sterea na uživatelské vrstvě zabírají vždy pouze jediný fader. Libovolnou alternativní funkci lze přiřadit rovněž pro Master fader.
Pro ty, kdo si rádi svou show připravují předem v klidu doma na počítači i pro ty, kdo během vystoupení naopak rádi od pultu trochu odběhnou jsou připraveny plnohodnotné ovládací aplikace pro Windows, Mac a iOS s přehledným GUI.
Recording
Jelikož se Tascam vždy prezentoval jako firma zaměřená na profesionální studiovou produkci, je pochopitelné, že u nových digitálních mixpultů Sonicview jsou rovněž intenzivně akcentovány také recordingové funkce. Základním záznamovým prvkem je SD / USB-flash slot na předním panelu, který dovoluje nahrávat signál z hlavního LR výstupu, jeho funkci však lze využít také pro přehrávání hudebního podkresu.
Sofistikovanější možnosti přináší 32x32 USB výstup, umožňující multitrackový záznam ve spojení s PC/Mac a vaší oblíbenou DAW. Stejný multitrackový záznam, avšak přímo na SD kartu bez použití počítače pak dovoluje rozšiřující karta IF-MTR32, kterou lze zabudovat do jednoho ze dvou přídavných slotů na zadním panelu. Obě varianty multitracku lze též využít jako zdroj signálu pro virtuální zvukovou zkoušku.
Doplňkové funkce
Univerzální zaměření digitálních mixážních konzolí Tascam Sonicview podtrhuje konektor pro Footswitch a osmikanálové GPIO (DB25) rozhraní na zadním panelu, na které lze navázat stejné funkce jako na uživatelská tlačítka a jehož prostřednictvím lze ovládat externí zařízení (např. profesionální přehrávače Tascam atd.), což se uplatní zejména při broadcastingu. Duplikovaným rozhraním GPIO je vybaven také dedikovaný stagebox SB-16D, takže signálové pokyny je možné přenášet i dálkově mezi FOH/režií a pódiem/studiem. Zejména ve studiovém prostředí je potom nezbytností synchronizace digitálního signálu prostřednictvím WordClock In/Out (BNC).
Příslušenství
Vedle jednoduchého recordingu dovolují přídavné karty umístěné ve slotech na zadním panelu také rozšíření konektivity o další digitální vstupy a výstupy ve formátu MADI (koax. i optika), Dante/AES67, AES/EBU a v nabídce neschází ani karta se 16 symetrickými analogovými výstupy.
Z katalogu doplňkového příslušenství lze oba mixy vylepšit též o držák notebooku a protiprachový kryt. Rackové montážní „uši“ jsou k dispozici pro 16kanálovou verzi.
Technické parametry:
- Procesing: FPGA 54-bit, „floating point“
- ADDA převodníky: 96/48 kHz 32-bit
- Latence: 0,51 ms (analog – analog)
- Mikrofonní předzesilovače Class 1 HDIA: EIN ≤–128 dBu, 20 Hz – 40 kHz (+0/-1 dB), zkreslení ≤0.002 %
- Počet audio kanálů: 52 (40x mono, 2x stereo, 4x stereo FX)
- Počet sběrnic: 32 (22x Aux/Group, 1x stereo LR, 4x stereo FX send)
- Počet interních efektových procesorů: 4 (4x Reverb, 4x Delay, Chorus, Flanger, Phaser, Pitch Shifter)
- Dante (Ethercon): 32x32 (96 kHz), 64x64 (48 kHz), Primary + Secondary, AES67 mode
- USB Audio (Type-B): 32x32
- USB/SD In
- Interní stereo přehrávač/recorder
- Počet přepínatelných vrstev: 7 (všechny vrstvy uživatelsky konfigurovatelné)
- Počet uživatelských tlačítek: 18 (konfigurovatelné funkce)
- Počet DCA: 8
- Počet Mute Group: 8
- GPIO: 8x In, 8x Out (DB25, konfigurovatelné funkce)
- Footswitch: TS (konfigurovatelné funkce)
- Dálkové ovládání: Ethernet (RJ45), aplikace pro Windows, Mac, iOS
- WordClock: In/Out (BNC)
- Talkback: XLR
- Sluchátkový výstup: 6,3/3,5 mm
- Oscilátor: Sinus 100/440/1000/10000 Hz, Pink Noise, White Noise
- Konektor pro lampičku: 4-pin XLR
Sonicview 16
- Mikrofonní vstup XLR: 8x
- Mikrofonní/linkový vstup XLR//TRS:8x
- Analogový inzert TRS: 2x
- Linkový vstup RCA: 4x (2x stereo)
- Linkový výstup XLR: 16x + 2x Monitor Out
- Dotykový displej: 2x 7“
- Grafický LCD s barevným indikátorem: 16x
- Fader: 16x + 1x Master
- Enkodér: 16x
Sonicview 24
- Mikrofonní vstup XLR: 16x
- Mikrofonní/linkový vstup XLR//TRS:8x
- Analogový inzert TRS: 2x
- Linkový vstup RCA: 4x (2x stereo)
- Linkový výstup XLR: 16x + 2x Monitor Out
- Dotykový displej: 3x 7“
- Grafický LCD s barevným indikátorem: 24x
- Fader: 24x + 1x Master
- Enkodér: 24x
Video představení produktu.
Více informací na strákách výrobce:
Sonicview 16
Sonicview 24