Málokdo dnes, v době kdy se aktivní poslechové monitory staly naprostým standardem jak ve špičkově vybavených profesionálních studiích, tak i v jejich skromných domácích variantách, uvažuje nad tím, že myšlenka spojit reproduktory a zesilovače do jednoho dokonale vyladěného a bezvadně hrajícícho celku, tu nebyla odjakživa. Poprvé s nápadem připojit ke každému reproduktoru vícepásmového systému jeho vlastní zesilovač, který by perfektně vyhovoval jeho vlastnostem přišli ve druhé polovině 70. let 20. století konstruktéří Ilpo Martikainen a Topi Partainen, pozdější zakladatelé firmy Genelec.
A právě neotřelý přístup a snaha o naprosto originální řešení obvyklých akustických otázek se stala nosnou filozofií této dnes již legendární finské studiové značky, která v průběhu let přivedla na svět řadu unikátních konstrukčních myšlenek, z nichž světový audioprůmysl těží dodnes.
V 80. letech přišly na svět vizuálně nepřehlédnutelné monitory 1022A se zaoblenými polymerovými ozvučnicemi, které zcela vyřešily problémy difrakčního zkreslení, jež jsou u standardních reproboxů s „krabicovitými“ tvary způsobeny odrazy zvuku na hranách korpusů. Ve stejné době se objevily zvukovody DCW zajišťující frekvenčně vyváženou distribuci zvuku nejen ve sweet spotu, ale také mimo něj.
Obě zmíněné technologie rozvinula k dokonalosti dnešní řada 8000, jejíž designově zajímavé ozvučnice jsou odlévány z vysoce pevného a současně lehkého hliníku. Společně s touto sérií přináší Genelec také další novinku – síťovou technologii G.L.M., která dovoluje správu a dálkové řízení i velmi složitých poslechových systémů – stereo, stereo+sub, 5.1, 7.1 atd. Součástí G.L.M. je rovněž převratný systém AutoCal, určený pro automatické monitorování, analýzu a především korekci frekvenční odezvy monitorů v závislosti akustickém prostředí. Největší předností je jednoduchost – měřící mikrofon vyhodnotí frekvenční odezvu monitoru v daném prostoru a naměřenou křivku automaticky předá zvukové kartě pro kompenzaci.
Stejnou pozornost jako revolučním technologickým myšlenkám věnuje však firma Genelec také malým vychytávkám, které usnadňují život uživatelům. K nim patří například Iso-Pod – gumová podložka, která je integrální součástí monitoru. Ta nejenže zabraňuje přenosu nežádoucích rezonancí do podkladu, ale zároveň dovoluje majiteli nasměrovat vyzařování monitoru ve vertikální rovině přesně tam, kam potřebuje. V nabídce doplňkového vybavení neschází ani různé držáky, montážní konzole a stojánky, umožňující umístění boxu v libovolném prostředí, či transportní prostředky a bagy vhodné pro mobilní použití.
Nezapomíná se však ani na životní prostředí. Maximální ekologická přívětivost produktů je pro společnost Genelec velmi důležitým kritériem. Příkladem může být jak série M s korpusy vyrobenými z plně recyklovatelného přírodního kompozitu NCE, tak integrace inteligentních napájecích systémů ISS, jež výrazně snižují spotřebu energie u všech vyráběných modelů. Dokladem nekompromisního přístupu firmy Genelec ke kvalitě a enviromentální vstřícnosti produkce jsou certfikáty ISO9001 a ISO14001, jejichž je hrdým držitelem.
V produkčním portfoliu dnes najdeme modely vhodné pro naprosto všechny úkoly, které si v současné audioprodukci umíme představit. Počínaje kompaktními 3“ typy o výkonu 25+25W, vhodnými pro mobilní aplikace či přenosové vozy, přes širokou škálu modelů, které pokrývají požadavky domácích, projektových, postprodukčních či masteringových studií všech velikostí, až po obří čtyřpásmové ozvučovací systémy, určené pro největší hollywoodské filmové režie, jejichž dva 18“ woofery a další měniče pohání zesilovače s celkovým výkonem přes 3 kW. Ke každé řadě hlavních monitorů existují také dedikované subwoofery, postavené na vysoce efektivní technologii laminárního spirálového bassreflexu, schopné s odpovídající hlasitostí zahrát ty nejhlubší basy při minimálním zkreslení.
Firma Genelec za dobu své existence se svými výrobky nasbírala neskutečné množství významných ocenění a uznání na největších světových hudebních veletrzích, od nejprestižnějších odborných magazínů i nejvýznamnějších expertů v oboru. Patří k nim například: 14x TEC (Technical Excellence & Creativity) Award, 8x PAR Excellence (Pro Audio Review) Award, 6x MIPA (Musik Messe International Press Award), 2x PIPA (Pro Light & Sound International Press Award), a mnoho dalších. Podobného uznání se dočkal i zakladatel společnosti Dr. Ilpo Martikainen, který vedle mnoha obchodních a ekonomických cen, obdržel za svůj přínos finské vědě a technice v roce 2008 čestný doktorát (Doctor of Science in Technology H.C.) na Technologické univerzitě v Helsinkách.